MÜZEDE DEĞERLERİNE BAĞLI GELECEK NESİLLER

Tarih
Saat
Yer

Sergi Salonu

Sanatçı / Grup


Günümüzün modern çocukları ve öğrencileri anlık olaylara ve hazlara oldukça değer verirler. Tipik olarak, akıllı telefonlar ve en sevdikleri video oyunları olmadan bir gün yaşayamazlar.


Bu nedenle, çoğu ebeveynin çocuklarını bir müze gezisine çıkarmanın iyi bir fikir olup olmadığından şüphe duyması büyük bir sürpriz değil. Bazı anne ve babalar, çocukların sıkılacağından ve müze ziyaretinin sadece zaman kaybı olacağından korkarlar. Ancak gerçek şu ki, özellikle modern müzelerin çocuklara ve öğrencilere sunacağı çok şey var. Çocuklarınızı müzelere götürürseniz, onlar için yararı olacak sayısız eğitim olasılığı ile karşılaşırsınız. Bununla kalmaz müzeler, çocuklarınızın değerlerine bağlı birer vatandaş olarak yetişmesine de katkı sunar.

 

Çocukların Merak Duygusunu Geliştirmek

Eğitimdeki en kritik konulardan biri modern zaman çocuklarının ve öğrencilerin, bazı istisnalar olsa da ders çalışmaya ilgilerinin pek olmamasıdır. Z kuşağı (10-24 yaş) ve Alfa (0-9 yaş) kuşak, akıllı telefon uygulamalarından ve akış platformlarından gelen sürekli uyaranlara alışkın. Derse konsantre olmakta zorlanıyor, yeni şeyler öğrenmek konusunda isteksiz oluyorlar.

Pek çok müze dijital teknoloji ve interaktif eğitimleri oldukça başarılı bir şekilde kullansa da, çocukları ekranlardan uzaklaştırıp onlara gerçek dünyanın güzelliğini göstermekte fayda var. Çocuklarınızı müzelere götürürseniz, mutlaka meraklarını uyandıracak yeni bir şey göreceklerdir. Dünyanın öğrenilecek büyüleyici şeylerle dolu olduğunu fark edecekler ve bu yeni deneyim onları daha çok çalışmaya motive edecek.


Güvenilir Bilgi Kaynaklarına Erişim Fırsatı Sunmak

Modern çocuklar internet ve sanal ortam bilgilerine çok fazla güveniyor ve bu aslında çok büyük bir problem. Bugün, gerçeği kurgudan ayırt etme ve inandırıcı olmayanlar denizi arasından güvenilir web sitelerini belirleme becerisinden yoksun olan çok sayıda çocuk var. Güvenilir web sitelerini güvenilir olmayanlardan ayırt etmek için gerekli becerilere sahip değiller.


Çocuklar, güvenilmeyen kaynaklardan gelen bilgileri edinme eğilimindedir. Bu da onların bilgi düzeylerini ve genel olarak yaşamlarını olumsuz etkiler. Çocuklarınızın güvenilir bilgi kaynaklarının ne olduğunu anlamalarını istiyorsanız, onları müzelere götürmekten çekinmeyin. Çocuklarınıza bilginin yaratıldığı yerleri gösterin ve çevrimiçi yayınlanan tüm bilgilere neden güvenmemeleri gerektiğini açıklayın.


Yurttaşlık Bilincine Sahip Olmak

Müzelerle ilgili en önemli noktalardan biri de, yerel kimliği tanımaya ve aidiyet duygusunu geliştirmeye yardımcı olmalarıdır. Çocuklarınız düzenli olarak müzeleri ziyaret ederse, dünyanın ve kendi toplumlarının zaman içinde nasıl ve neden değiştiğini anlayacaktır. Ait oldukları şehrin/ülkenin karakterini oluşturan olayları, kişilikleri ve tarihi süreçleri öğreneceklerdir.


Bunun çocuklarınızın dünya görüşünü genişleteceğinden emin olabilirsiniz. Sanat ve kültürle müzeler aracılığıyla etkileşen çocuklar, gelecek yaşamları adına geçmişe bir özlem duyacak, tarih ve şimdiyi birleştirecek ve hayallerini gerçekleştirme konusunda kendilerine daha fazla güven duyacaklardır.


Okullarda Öğretilen Tarih Konularını Pekiştirmek

Çoğu okul ve eğitim kurumu, çeşitli dönemleri ve coğrafyaları kapsayan bir tarih müfredatı sunar. Bu nedenle, çocuklarınız okulda dersleri atlamazlarsa, temel tarih bilgilerini öğreneceklerdir.


Ancak, çocuklarınızın tarih hakkında derinlemesine bilgi edinmelerini istiyorsanız, onları müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret etmeye teşvik etmelisiniz. Çocuklarınızın okulda ayrıntılı olarak ele alınmayan olaylar ve konular hakkında daha fazla bilgi edinmelerine bu şekilde yardımcı olabilirsiniz.


Onları Teşvik Etmek

Çocuklarınızın daha hızlı öğrenmesini ister misiniz? Cevabınız evet ise, akıllarına gelen her türlü soruyu size sormaları için onları cesaretlendirmelisiniz.


Müze, çocuklara çevrelerinden ve öğretmenlerinden utanmadan ince sorular sormayı öğretmek için harika bir yerdir. Çocuklar daha önce hiç görmedikleri nesneleri gördüklerinde onları merak ederler ve haklarında daha fazlasını öğrenmek isterler. Onlarca soru sormaya başlarlar ve bu gerçekten iyi bir şeydir.

Çocuklarınız son derece meraklıysa ve tüm sorularını çözemiyorsanız, bir müze eğitimcisinden profesyonel yardım alabilirsiniz. Bu, çocuklarınızla birlikte öğrenmenin harika bir yoludur.


Dinleme Becerilerini Geliştirmek

Modern zaman çocuklarının dikkati kolayca dağılır. Onları daha odaklı ve özenli hale getirmek son derece zor olabilir.


Durumu düzeltmek ve çocuklarınızın dinleme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak istiyorsanız, onları bir müzeye götürün. Nitelikli müze eğitimcilerinin anlatacak çok sayıda büyüleyici hikayesi vardır ve karmaşık konuları basit kelimelerle nasıl açıklayacaklarını bilirler.


Hayal Gücünü Harekete Geçirmek

Hayal gücü gelişimi söz konusu olduğunda, sürekli uygulamaya ihtiyaç vardır. Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızı düzenli olarak hayal kurmaya, hayal etmeye ve yaratmaya teşvik etmek önemlidir.

Çocuklarınızı müzeleri ziyaret etmeye ve özel müze etkinliklerine katılmaya teşvik edin, onların hayal güçlerini ateşleyeceksiniz. Yaratıcı düşünme ve problem çözme yeteneklerini geliştireceksiniz.


Çoğu müze, çocuklar ve aileler için ilgi çekici etkinlikler sunar. Bu nedenle, çocuklarınızın katılmasını istiyorsanız, etkinlik programlarını çevrimiçi olarak kontrol edin veya gideceğiniz müzenizi arayıp gelecek programlar hakkında bilgi alın.


Çocuklardaki En İyi Yönleri Ortaya Çıkarmak

Çocuklarınız, ellerinden gelenin en iyisini geliştirmek için okul eğitimi dışında öğrenme fırsatına sahip olmalıdır. Yeni şeyler öğrenmek ve sorgulama, gözlem, diyalog ve nesneler ve mekanlarla doğrudan fiziksel ilişki yoluyla yeni beceriler geliştirmek için müzeleri ziyaret etmelidirler.


Müze öğrenimi, çocuklarınızın akademik performansını önemli ölçüde iyileştirebilir veya geliştirmeyebilir. Ancak bilişsel yeteneklerini, güvenlerini, motivasyonlarını, problem çözme ve iletişim becerilerini kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir.


Güven Aşılamak

Çocuklarınız yeni karmaşık konuları öğrenme ve belirli becerilerde ustalaşma konusunda kendi yeteneklerinden şüphe duyabilir. Bu da onları yeni şeyler denemekten ve başarı için çabalamaktan alıkoyabilir. Ebeveyn olarak, çocuklarınıza zor görünse bile yeni beceriler kazanabileceklerini açıklamaktan sorumlusunuz.


İşte çocuklarınıza yardımcı olmak için yapabilecekleriniz; sanat, tarih veya doğa ile ilgili belirli bir konuyu öğrenmek için bir hedef belirleyebilir ve konuyu derinlemesine keşfetmek için çocuklarınızla müzeye gidebilirsiniz. Kaç yaşında olursanız olun ve şu anda hangi beceri setine sahip olursanız olun, kelimenin tam anlamıyla herhangi başka beceriler edinmenin mümkün olduğunu kanıtlayabilirsiniz.


Sonuç Olarak

Kuşkuya yer yok; müze ziyaretleri çocuklarınıza çok çok fayda sağlayacaktır. Bu nedenle, tüm ailenizi ayda en az bir kez müzelere götürmekten çekinmeyin ve onları tarih, sanat ve doğa hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik edin. Müzelerin, değerlerine bağlı gelecek nesiller yaratacağınızdan asla şüpheniz olmasın.

 

 

 – TÜRK TARİH MÜZESİ VE PARKI – 

Paylaş:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Etkinlikler

Etkinlikler

Etkinlik bültenimize kayıt olun!

Spam yok, sadece yeni etkinlikler, güncellemeler hakkında bildirimler gönderiyoruz.

Diğer

Makaleler